Jubileusz 80.lecia Programu 2 Polskiego Radia był okazją do konkursu na sygnały dźwiękowe stacji. Wśród dwóch (ex aequo) zwycięzców rywalizacji na te krótkie bo maksymalnie 40 sekundowe kompozycje jest muzyk od ponad dziesięciu lat aktywnie współpracujący z legnickim teatrem.


Konkurs na jubileuszowe sygnały dźwiękowe trwał od 2 stycznia do 12 lutego br. Radiowa Dwójka zwróciła się o nadsyłanie kompozycji do twórców muzyki, studentów i uczniów szkół muzycznych. Jeden autor mógł zgłosić do trzech dżingli. W efekcie w konkursie wzięło udział 158 osób, które nadesłały propozycje 304 sygnałów dźwiękowych.

W czwartek 23 lutego ogłoszono wyniki konkursu. Jury w składzie: Jacek Hawryluk (przewodniczący), Małgorzata Pęcińska, Małgorzata Szymankiewicz, Magdalena Tejchma, Tomasz Obertyn i Grzegorz Dąbrowski po wysłuchaniu wszystkich propozycji podjęło decyzję o następującym przyznaniu nagród:

I miejsce ex aequo Marcin Kusek i Łukasz Matuszyk
II miejsce ex aequo Michał Żak i Maciej Zieliński
II miejsce ex aequo Krzysztof Janczak, Sebastian Pawłowski i Tymoteusz Witczak


Najlepsze, najciekawsze, najbardziej oryginalne i podkreślające charakter programowy i artystyczny Dwójki utwory znajdą się na tej antenie jako stałe sygnały stacji.

Łukasz Matuszyk (1979) ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu. W legnickim teatrze od ponad dekady komponuje muzykę do spektakli, aranżuje, występuje jako instrumentalista. Do jego dorobku należy muzyka w przedstawieniach m.in. Romualda Wiczy-Pokojskiego („Polowanie na Snarka”, 2016), Lecha Raczaka („Skarb wdowy Schadenfreude” Roberta Urbańskiego, 2016), Jacka Głomba („Człowiek na moście” Roberta Urbańskiego, 2014), Łukasza Czuja („Komedia obozowa” Roya Kifta, 2012), Linasa M. Zaikauskasa („Iwanow” Antoniego Czechowa, 2012), Anny Wieczur-Bluszcz („Deszcze” Krzysztofa Bizia i Tomasza Mana, 2005), „Mizantrop” Moliera, 2006), a także do legnickiego kabaretu „Wesołe miasteczko” (2014). Aranżował też piosenki do recitali Zuzy Motorniuk („Ta piosenka brzmi znajomo”, 2015) i Ewy Galusińskiej („Trzeba mieć ciało”, 2007). Jest aktywnym muzykiem sesyjnym, koncertującym regularnie z Martyną Jakubowicz. Występował jako solista m.in. podczas festiwalu Musica Polonica Nova i Wazemmes l’Accordéon(Francja). Za nagraną w 2015 roku płytę „Bagaż” nominowany był do nagrody Gazety Wyborczej Wrocław dla młodych twórców WARTO 2016.

Grzegorz Żurawiński